top of page
Image by Yehor Milohrodskyi

Kiedy zgłosić się po pomoc psychologiczną?

Psycholog

Moment, w którym warto zwrócić się po pomoc psychologiczną jest zależny przede wszystkim od nas samych. Wiąże się to z wieloma czynnikami, m.in. rodzajem osobowości, schematami radzenia sobie ze stresem czy też reagowania na to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Najczęstszymi problemami, z jakimi pacjencji zgłaszają się do psychologa są:

  • wahania lub obniżenie nastroju

  • silny stres

  • pogorszenie relacji z najbliższą osobą lub osobami

  • przeżycie wyjątkowo trudnej sytuacji, traumy, żałoby

  • trudność w poradzeniu sobie ze swoimi emocjami

  • trudności wychowawcze, problem w komunikacji z dzieckiem

  • problemy dziecka w szkole, w kontaktach z rówieśnikami, rozwód rodziców, nadmierna strachliwość, nieśmiałość

Wizyta u psychologa jest więc pomocna w przypadku wielu problemów, szczególnie tych, których nie jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie. Często są to przejściowe trudności, których przepracowanie przyniesie poprawę samopoczucia, zmianę perspektywy i nabycie umiejętności pomocy samemu sobie.

Konsultacja psychologiczna

Pomoc psychologiczna

Konsultacja psychologiczna jest wstępem do pełnego procesu pomocy psychologicznej lub spotkaniem mającym charakter jednorazowej pomocy doraźnej. Zazwyczaj odbywa się w ciągu trzech pierwszych spotkań i służy przede wszystkim poznaniu się, omówieniu i scharakteryzowaniu problemu/ów oraz określeniu celu pracy psychologicznej.

 

Każde ze spotkań trwa 50 min. i opiera się na wywiadzie z osobą zgłaszająca się po pomoc (w przypadku, kiedy pacjentem jest dziecko pierwsze spotkania odbywają się z rodzicem/rodzicami). Wywiad zawiera elementy dotyczące sytuacji rodzinnej, zawodowej, historii życia (w tym dzieciństwa), charakterystyki problemu i historii ewentualnego leczenia.

Konsultacja psychologiczna jest więc wstępem do dalszego procesu, pozwalającym określić problem, z którym będziemy pracować oraz cel jaki pacjent chce osiągnąć.

Podczas konsultacji zostaje również omówiony i podpisany kontrakt psychologiczny.

Pomoc

Wsparcie/pomoc psychologiczna

Gabinet psychologiczny

Indywidualna pomoc psychologiczna jaką oferuję skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Składa się z kilku/kilkunastu sesji trwających 50 min każda, odbywających się zazwyczaj raz w tygodniu.

 

Proces terapeutyczny opiera się na indywidualnym planie pracy oraz celu/celach, które chce osiągnąć pacjent. Poprzedzony jest trzema wstępnymi spotkaniami podczas których są one ustalane (patrz konsultacja psychologiczna). Jego cele, ramy

i zasady zawarte są w kontrakcie psychologicznym zawartym na pierwszych konsultacjach.

WAŻNE: Jestem psychologiem, co oznacza, że udzielam poradnictwa psychologicznego będącego formą pomocy oferowanej osobom zdrowym, doświadczającym problemów życiowych, trudności przystosowawczych i kryzysów rozwojowych (H. Sęk). Jeśli potrzebujesz wsparcia procesem psychoterapii, profesjonalnej pomocy w tym zakresie udzielają psychoterapeuci.

Uwaga! Jeśli potrzebujesz natychmiastowego wsparcia i/lub znajdujesz się w sytuacji kryzysowej zadzwoń pod jeden z poniższych numerów telefonu:

 

116 123

OGÓLNOPOLSKA PORADNIA TELEFONICZNA DLA OSÓB DOROSŁYCH PRZEŻYWAJĄCYCH KRYZYS EMOCJONALNY

116 111

TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

71 303 62 95 wew. 25 lub 12

POWIATOWY OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W OŁAWIE

bottom of page